Jak moc souvisí kolagen s vlasy?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Jak moc souvisí kolagen s vlasy?

Jak moc je důležitý kolagen ve výživě vlasů?

Ve všech odborných článcích se pořád mluví o kolagenu a jeho význam ve výživě vlasů. Pozor pozor, my máme svoji hlavu!

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní složkou pojivových tkání. Tvoří 20–30 % všech proteinů v našem těle z toho 70 % bílkovin v pokožce. V mezibuněčné hmotě je ve formě kolagenních vláken. Kolagen je obsažen ve tkáních, jakými jsou chrupavky, šlachy, kosti, zuby, dásně, kůže, stěny cév, oční rohovka a zajišťuje jim ideální vlastnosti. Je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenu. Kolagenové choroby postihují hlavně srdce, cévy, svaly a kůži. Hraje také velkou roli při stárnutí našeho organismu. Jeho deficit tedy poznáme viditelnými příznaky stárnutí a z funkce pohybového aparátu. Nedostatek se projeví na kvalitě kloubní chrupavky, která není tak pevná a pružná. Při dlouhodobém sníženém množství kolagenu potom dochází k její destrukci.
Kolagenem dobře nasycená chrupavka je potom mnohem odolnější vůči nárazům, které musí snášet třeba při běhání nebo skákání. Teď k těm vlasům.

Jak moc souvisí kolagen s vlasy?

Kolagen má zcela jinou strukturu než keratinové vlákno a není schopen odolávat našemu mechanickému působení na odolnost vlasů. Je v buňkách jen v období dělení a ve fázi odumírání buňka téměř není obsažen. Proč? Protože kolagen je vylučován do prostoru kolem buňky. Právě proto je ve vlasech ve srovnání s keratinem obsažen tak málo. Kolagen se po odumření buňky stane součástí vyschlé hmoty, která pokrývá keratinové vlákno. Na co tedy ten kolagen je? Primárně je důležitou součástí kůže, sekundárně potom nehtů a vlasů. Kolagen toho totiž (mezi námi) moc nevydrží. Po opakovaném mytí a aplikaci vlasových přípravků je jeden z prvních, který opouští bojiště. Podléhá rozkladu zejména, pokud používáte kosmetiku, která obsahuje nějaké kyseliny. Bakterie a jiné mikroorganismy kolagen přímo milují, proto pokud jsou na naší hlavě, skvěle si smslnou. Schopnost jej rozložit je ale jen v případě narušených či odumřelých tkání, takže se zdravou pokožkou si neškrtnou.

Na barvu vlasů také nemá vliv. Mezi buňkami vlasů se vyskytují totiž melanocyty, které vytváří melanin (barvivo z aminokyseliny tyrosinu). Zde vzniká naše barva vlasů, jelikož melaninů je více druhů a záleží tedy na melanocytech, jakou barvu vyprodukují. Podle poměru má náš vlas výslednou barvu. Toto barvivo proniká do buněk tvořících keratinová lana. Barvivo se nalepí na lanko, a nakonec se stane jeho součástí. Jejich spojení je tak pevné, že ani umývání a odumření vlasových buněk je nerozpojí. Rozklad tohoto barviva můžeme ovlivnit intenzivních slunečním zářením nebo po odmaštění. K tomuto rozkladu dojde ale stejně jen v horní části keratinových lan. Proto pokud jedeme na dovolenou a chceme ochránit svou barvu vlasů, aplikujeme olej na vlasy, který sluneční světlo odráží.

Jediná možnost tedy jak melanocyty ovlivnit je barvení 😊.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nejnovější články