Na vlásku!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Na vlásku!

Již od narození nám vlasy rostou. Někomu víc, někomu míň. Proč má ale někdo vlasy husté a někdo už v mladém věku trpí na řídnutí? Čím je vlas tvořen a co ovlivňuje jeho růst?

Růst vlasů zajišťují buňky na dně vlasového váčku. Vlas díky nim roste do délky, jelikož se tyto buňky neustále množí a obalují krevní kapiláry zasahující do vlasového váčku. Tyto buňky se neustále obnovují a mají neomezenou schopnost se dělit. Jsou to takoví superhrdinové naší hřívy.
Dělení buněk zajišťuje nahrazení starých buněk buňkami novými. Jakmile se staré buňky začnou vzdalovat od krevních kapilár, jejich množství výživy klesá a přesměrovává se do buněk nových. Když se buňky dostanou do zúžené oblasti vlasového váčku (mazová žláza), je přísun živin takřka na dně. Buňky změní metabolismus a začnou umírat. Buněčné jádro odumře jako první a počet organel se sníží. Jakmile buňka definitivně splní svůj úkol její tělo se zploští a zůstanou jen keratinová vlákna. V této chvíli již vlas opouští spodní vrstvu kůže a dostává se do pokožky.

Každá buňka v našem těle obsahuje keratinová vlákna. Ve vlasech a nehtech je jich nejvíce a také mají nejvyšší odolnost vůči mechanickému zatížení. Právě proto naše vlasy vydrží všechny naše stylingové metody. Zvláštní systém vláken vyztužuje buňku zevnitř a tlak působí jak zevnitř, tak zejména zvenku. Uvnitř působí velká osmotická síla, která brání buňce explodovat. Naopak zvenku působí tlak okolí rostoucí tkáně a mechanická síla (česání, žehlení vlasů, účes).

Keratinová vlákna nám tedy tvoří síť, která je odolná vůči mechanickému zatížení. Připomínají taková lana, která jsou natažená přes celou buňku a chrání ji. Na určitých místech se potom formují do silného svazku, který se přes buněčnou membránu spojí se sousední buňkou, díky kterému vlas stále roste a struktura se nerozpadne.

Jednoduše řečeno, hlavním úkolem vlasových buněk je tvořit co nejkvalitnější keratin. I když v pevnosti vlasů hrají velkou roli ještě aminokyseliny, nebudeme si motat přece hlavu. Pokud naše vlasové buňky při tvorbě keratinových vláken do jejich struktury přidají mimořádné molekuly, naše vlasy budou mít zvýšenou odolnost a lesk. Jedná se o vodourozpustnou formu křemíku, která je obsažena jen v určitých rostlinách. Tento přípravek se potom používá ve vlasových vodách.

Vlas denně povyroste o 0,35 až 0,5 mm = za měsíc o 1 až 1,5 cm. Jak už víme, rychlost ovlivňuje především výživa, ale je dokázáno, že ženské vlasy jsou silnější než mužské. Na hlavě máme okolo 200 000 vlasových váčků, ale aktivních je asi polovina. Ostatní čekají na svou příležitost. Počet a druh váčků je nám genetický přidělen při narození, přičemž každý váček vytvoří asi 12 vlasů, než zanikne. Znamená to, že pokud není dostatek klidových váčků v okolí aktivního, vzniká řídnutí vlasů. Pokud už jejich množství značně klesá, počet vlasů na naší hlavě se snižuje. Z toho důvodu, pokud nechceme nosit celý život čepici, musíme vlasy dostatečně vyživovat, aby životnost našich váčků (aktivních i klidových) byla dostatečná. Díky tomu můžeme okouzlovat svou hřívou každého i v pozdějším věku.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nejnovější články